ANUNT COMPLETARE REGISTRUL AGRICOL 2024

COMPARTIMENTUL AGRICOL

TEL. 0239696088

A N U N T,

COMPARTIMENTUL REGISTRUL AGRICOL, din cadrul UAT BORDEI VERDE, Jud. Braila, aduce la cunoștința locuitorilor comunei, ca pentru a evita unele neconcordante in ceea ce priveste suprafata de teren detinuta in proprietate, au obligația de a face declarații privind inscrierea in registrul agricol, a componentei gospodăriei, terenurilor, animalelor, mijloacelor de transport, etc, inainte de a achita impozitului.

In cazul persoanelor fizice sau juridice, care nu fac declarații pentru registrul agricol, se considera ca nu au intervenit nici un fel de modificare, drept pentru care datele din registrul se raportează din oficiu din anul precedent.

In cazul solicitării eliberării adeverinței pentru APIA 2024, solicitantii au obligația sa se prezente la compartimentul agricol cu titlurile de proprietate, certificatele de moștenitor, acte de vanzare cumpărare, cat si cu copii ale titlurilor de proprietate ale persoanelor de la care exploatează terenul sub alta forma(persoane cu care nu au putut incheia contracte de arenda, pe motivul nedezbaterii succesorale).

Totodata facem precizarea ca orice persoana fizica sau juridica are obligaţia să declare date, pentru a fi înscrise în registrul agricol în termen de 30 de zile de la apariţia oricărei modificari.

Declararea de date neconforme cu realitatea, refuzul de declarare, refuzul de a prezenta primarului, prefectului şi persoanelor împuternicite de aceştia documentele și evidenţele necesare în vederea verificării realităţii datelor, nedeclararea la termenele stabilite şi în forma solicitată a datelor care fac obiectul registrului agricol constituie contravenţie şi se sanctionează cu amendă de la 100 lei la 500 lei în cazul persoanelor fizice, iar în cazul persoanelor juridice, cu amendă de la 300 lei la 1.500 lei.

Primar,                                                                                                                 CONSILIER,

Dumitru Rotaru                                                                                             OCTAVITA TUDORIE